Floating Facebook Widget
Kolory

Świat pełen jest kolorów. Każda barwa niesie w sobie jakąś cenną informację. Już od dawien istniał nawet dość powszechny pogląd, iż po kolorze ubrania można ocenić charakter człowieka. Kolory posiadają swoją własną wibrację stąd mówi się, że mogą uzdrawiać i być pomocne w wielu terapiach.

Wiedza o kolorach pomaga lepiej rozpoznać własne emocje. Uczy empatii i zrozumienia uczuć innych. Obcowanie z kolorami rozpoczynamy od otwarcia się na nie a wkrótce nauczymy się myśleć i czuć kolorami.

Nie wiem, czy wiecie, iż słynna teoria kolorów powstała wiele lat temu dzięki Johanowi Wolfgangowi von Goethe. Sam poeta uważał swoją tezę o oddziaływaniu kolorów za wybitne odkrycie. W ten sposób też zapoczątkował późniejszy nurt zwany psychologią kolorów.

Zwracanie się do mocy kolorów możemy znaleźć we wszelakich starych księgach takich jak Biblia, historie Egiptu. Również znajdujemy zapisy w starożytnych przekazach astrologicznych, gdzie w starych zapisach dużo miejsca poświęcano symbolice kolorów ówcześnie znanych 7 planet.

Księżycowi- przypisano kolor fioletowy, ponieważ kolor ten kojarzony był z siłą magiczną
Jowiszowi- przyznano kolor purpurowy jako planecie kojarzonej z cesarzami i władcami.
Merkuremu przypisano barwę żółtą. Kolor ten uchodził w wielu krajach za kolor mądrości.
Saturnowi nadawano kolor ciemnej zieleni lub brązu.
Dla Wenus przygotowano kolor niebieski a Marsowi tradycyjnie krwawą, mocną czerwień.
Słońce dostało kolor złoty, pomarańczowy.

Jeżeli chcielibyśmy nauczyć się pracować z kolorami i rozwinąć Waszą świadomość powinniście nauczyć się bycia wrażliwym na otaczający świat.

Pierwszym krokiem w samopoznaniu może być zakup pudełka kredek w 32 kolorach. Po zapoznaniu się z nimi, próbujcie wczuć w każdą barwę. Co ona dla Was znaczy? Jaką niesie informację? Czy macie jakieś odczucia w ciele myśląc o niej?

Przy analizie warto skupić się n a kolorach, które lubimy i na tych, które nas odpychają. Warto też wykonać i powiązać nasze emocje z kolorami i np. wybrać kolor naszego stanu ducha, kolor tęsknoty, kolor naszych problemów, obowiązków.

Można też nadal kolor naszemu związkowi, w którym przebywamy od lat i szukać koloru rozwiązania.

Możemy szukać koloru naszej pracy, naszej osoby i celu życiowego. Spróbujcie poeksperymentować ze światem kolorów, a zobaczycie, jakie bogactwo z sobą niesie i ile możliwości. Sprawdźcie ile dowiecie się sami o sobie.

Autor: Monika Zjawińska