Floating Facebook Widget

"Ja w relacjach" Analiza Bioenergetyczna Lowena

Na dłużej i przelotnie, z bliskimi, nieznajomymi, w pracy i na wyjeździe – ciągle jest się z kimś. Nawet jak się człowiek zamknie w domu, to też jest w relacji i to nie byle jakiej, bo z samą albo samym sobą.

Współistnienie jest czymś tak naturalnym, że aż oczywistym. Tyle tych spotkań, tyle okazji by się poznawać, odkrywać, uczyć siebie, a mimo to temat wciąż pozostaje niełatwy. Można chyba zaryzykować stwierdzenie, że dzielenie obecności to jedno z większych wyzwań, jakie są naszym, ludzi udziałem.

Zapraszamy do udziału w zajęciach poświęconych relacjom wewnętrznym i zewnętrznym.Zostaną one przeprowadzone w oparciu o Psychologię Zorientowaną na Proces i Analizę Bioenergetyczną– dwie metody odwołujące się do świadomości i głębokiego doświadczania.W tym laboratorium relacji, które wspólnie stworzymy, czeka nas wiele autentycznych chwil i wydarzeń w wymiarze intrapsychicznym, dotyczącym indywidualnych doświadczeń oraz w wymiarze interpsychicznym, dotyczącym doświadczeń bezpośredniego kontaktu.

  Będziemy rozpoznawać i przeżywać „Ja relacyjne” na różnych poziomach:

- Ja i Ja, czyli spotkanie z samą bądź samym sobą

Świat wewnętrzny; relacja z własnym ciałem, emocjami i aspektami psychicznymi. Jaki czy jaka jestem? Jak siebie przeżywam? Na jakie odsłony siebie się zgadzam, a na jakie nie pozwalam?

- Ja i Ty, czyli spotkanie w diadzie(diada to zbiór społeczny składający się z dwóch osób, w którym występują interakcje oraz odróżnianie się od innych)

Relacje z drugą osobą; jak wchodzę w relację z kimś innym i jak z tym kimś potem jestem?Czym jest bliskość dla mnie? Co mnie karmi, a co straszy?

- Ja i Wy, czyli spotkanie w triadzie(triada to grupa społeczna składająca się z trzech osób)

Relacje trójkątne; Ja w zestawieniu z figurami rodzicielskimi. Jak to było? Jak „tam i wtedy” wpływa na „teraz i tu”?

- Ja i Oni, czyli o byciu w grupie Wiele osób, dzieje się więcej, szybciej, … Czy mogę tu być? Czy się odnajduję?

    Związki międzyludzkie to różnorodność, dynamika i niepowtarzalność. Budzą obawy a jednocześnie kuszą możliwościami. Trudno w nich być, lecz nie być jest jeszcze trudniej. Ciężko powiedzieć, czy tę ambiwalencję da się w ogóle jakoś rozwikłać, na pewno wiele można sobie ułatwić.

  W trakcie zajęć, od różnych, czasem nieoczywistych stron i na różnych poziomach, będziemy obejmować uwagą i refleksją min.:

ü  Czy jestem w połączeniu ze swoim wnętrzem?
ü  Czy umiem być w kontakcie z innymi?
ü  Jakie postawy i nastawienia przyjmuję będąc w interakcjach?
ü  Czy pozwalam sobie na emocje i przeżywanie?
ü  Czy umiem przyjmować i dawać, ale też i odmawiać?
ü  Na ile akceptuję podmiotowość i indywidualność u siebie i u innych?
ü  Na ile potrzebuję się dopasowywać?
ü  O czym są moje trudności relacyjne, jak mogę je rozumieć i czego mogą mnie one nauczyć?  ü  Co na to moja głowa, ciało i uczucia?
ü  Co mi służy, a co potrzebuję zmienić?

I wiele, wiele innych rzeczy związanych z tematem, nie sposób wszystkiego wymienić, jednak będzie się działo!

   
 • Czego można się spodziewać podczas tygodniowego warsztatu?

Będziemy pracować w podwójnej formule: blok poranny wypełnią zajęcia lowenowskie, natomiast blok popołudniowy będzie miał charakter grupy terapeutycznej z wykorzystaniem Psychologii Zorientowanej na Proces oraz Analizy Bioenergetycznej.  Czyli będzie intensywnie!

Praktyka warsztatu obejmie:
 • pracę opartą na procesie indywidualnym i grupowym,
 • pracę z doświadczeniami psychicznymi, emocjonalnymi i cielesnymi,
 • ćwiczenia indywidualne i w grupie,
 • relaksację,
 • przestrzeń terapeutyczną
 • przestrzeń na omawianie doświadczeń
 • część teoretyczną.
 
 • Co można zyskać?

Świadomość i doświadczanie prowadzą do zwiększonego kontaktu ze sobą, stajemy się pełniejsi, bardziej spójni. Będąc bliżej siebie, łatwiej i lepiej zdajemy sobie sprawę z tego co się w nas dzieje, wzrasta też zdolność do ekspresji. Podczas zajęć dotkniemy bieżących konfliktów i splątań wewnętrznych, bądź też takich, które pojawiły się kiedyś i zepchnięte głęboko, wciąż żyją w ciele, uczuciach, psychice - we wnętrzu. Uwalniając je, w ten sposób odzyskujemy siebie, rozwijamy się, przekraczamy progi odgradzające od zasobów własnych i doświadczeń życia. Wszystko to skutkować może większym otwarciem, nowymi umiejętnościami w byciu iwe „współbyciu”,poszerzoną świadomością Ja osobistego i relacyjnego, nowymi narzędziami w interakcjach, rozwiniętą zdolnością do nawiązywania i utrzymywaniu więzi, mniejszym lękiem.    

Warsztat skierowany jest do osób, które:
 • cierpią w relacjach i chcieliby inaczej,
 • zdają sobie sprawę, że ich problemy się powtarzają w kolejnych relacjach, a nie umieją sami tego zmienić,
 • nie mogą wejść w relację, mimo, że chciałyby tego,
 • wchodzą w związki z nieodpowiednimi parterami,
 • są sfrustrowane i uważają, że gdzie indziej „trawa jest wciąż bardziej zielona”,
 • są nadgorliwe i biorą nadmierną odpowiedzialność w relacjach,
 • są ostrożne i wyczekujące, oraz trudno im się zaangażować,
 • są nieśmiałe i boją się nawiązać kontakty,
 • potrzebują informacji zwrotnych o sobie i chcą się czegoś o sobie dowiedzieć,
 • poczują, że rezonuje z nimi ta treść.
 

Warsztat jest przeznaczony zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych w rozwoju własnym, gdyż praca w doświadczeniu cielesnym, emocjonalnym i psychicznym daje dobre efekty również wśród osób „przepracowanych”, uruchamia nowe perspektywy, jest podejściem otwierającym, docierającym głęboko i kojącym.

    Co zabrać ze sobą:
 • wygodne ubranie, typu dres lub legginsy,
 • duży ręcznik,
 • matę;
 • coś do zapisywania refleksji
 

Warsztat poprowadzi Jarosław Józefowicz w asyście Iwony Tarnowskiej oraz Marcina Bochenko.

  O METODZIE, KTÓRE ZOSTANIE WYKORZYSTANA PODCZAS WARSZTATU:

PSYCHOLOGIA PROCESU

To metoda humanistyczna, opierająca się na pracy z doświadczeniem, otwierająca dostęp do zasobów i potencjału. Podchodzi do człowieka i ważnych dla niego zagadnień w sposób możliwie otwarty i szeroki, bez specjalnych założeń, nastawienia czy uprzedzeń. Skupia się na tym, co pojawia się w przeżyciu i pomaga w odkrywaniu ukrytej tam mądrości.

Praca z procesem uczy, jak żyć w świecie, który nas otacza, pomaga dostrzegać bogactwo i niezwykłość tego, co w nas i wokół nas. Obejmuje sny, symptomy fizyczne, codzienne trudności, problemy w związkach z ludźmi, pracę z osobami w zmienionych stanach świadomości, uwzględnia także społeczne aspekty indywidualnych problemów.

BIOENERGETYKA LOWENA

To metoda pracy z ciałem wywodząca się z tradycji psychoanalitycznej, jednocześnie sięgająca w przeszłość, jak i umożliwiająca pracę nad tym co dzieje się tu i teraz w ciele, pozwala czuć się żywym i doświadczającym, daje dostęp do wglądu i doświadczenia.

Zdaniem Alexandra Lowena, twórcy tej metody, człowiek żyjący w jedności ciała i umysłu doświadcza harmonii – swobodnego przepływu energii życiowej. To jest właśnie to, co nazywa się „życiem pełnią życia”. Wszyscy natrafiamy jednak na przeszkody: blokady w ciele, napięcia. Często jest to prawdziwa zbroja, którą stworzyliśmy, by chronić się przed zranieniami i która oddziela nas od świata. Bioenergetyka może pomóc odzyskać naszą pierwotną naturę – otwartość na różnorodne przejawy żywotności. Tak naprawdę chodzi o odzyskanie kontaktu z ciałem. To w nim zapisują się nasze doświadczenia. Ono ujawnia naszą historię – to, jak funkcjonujemy, jak czujemy, myślimy, jak wchodzimy w relacje.

  CZYM SĄ ĆWICZENIA LOWENA?

  Doświadczeniem, gdzie poprzez ćwiczenia uczymy się siebie na nowo. Zaczniemy od ćwiczeń pogłębiających kontakt z ciałem, aby czuć siebie lepiej, uwolnić się od biegających myśli w pewnym stopniu. Stopniowo pojawią się również ćwiczenia ekspresyjne i ćwiczenia, które pomogą w kontakcie z uczuciami związanymi z relacjami, ze stawianiem granic, z wyrażaniem własnych potrzeb. Wszystko to w bezpiecznej atmosferze i wśród ludzi z podobną ciekawością, którzy również szukają lepszego kontaktu ze sobą.

W CZYM MOGĄ POMÓC TAKIE ĆWICZENIA?


  Dzięki pogłębianiu kontaktu z ciałem możemy stać się pełniejsi, bardziej spójni. Będąc bliżej siebie, lepiej czujemy i rozumiemy to co się w nas dzieje, wzrasta też umiejętność wyrażania tego co czujemy i myślimy. Podczas ćwiczeń możemy dotknąć bieżących konfliktów w życiu, bądź też takich, które pojawiły się kiedyś i ciągle żyją nie wyrażone gdzieś, głęboko w ciele. Ćwiczenia te są też świetne dla osób, które na co dzień czują się zamknięte, mało ekspresyjne, a chciałyby nad tym pracować w bezpiecznej atmosferze.

  ORIENTACYJNY PROGRAM WARSZTATU:

  26.VII (niedziela)
18.00-19.00    Przyjazd i rejestracja, kolacja
20.30-21.30    spotkanie zapoznawczo-organizacyjne  

27 – 28.VII(poniedziałek - wtorek)
09.00               śniadanie
10.00 – 13.00  warsztaty
13.30               obiad
16.00 – 17.30  grupa terapeutyczna 17.45 – 18.45  warsztaty
19.00               kolacja  

29.VII (środa)
09.00               śniadanie
10.00 – 13.00  warsztaty
13.30               obiad
17-18.30         wykład „Ja w relacjach”
19.00               kolacja  

30 -31.VII (czwartek - piątek)
09.00               śniadanie
10.00 – 13.00  warsztaty
13.30               obiad
16.00 – 17.30  grupa terapeutyczna 17.45 – 18.45  warsztaty
19.00               kolacja  

1.VIII (sobota)
09.00               śniadanie
10.00 – 14.00  warsztaty (w trakcie krótka przerwa)
14.30               obiad  

PRZECIWSKAZANIA DO UDZIAŁU W WARSZTACIE:

Obie metody Metoda Lowena (Analiza Bioenergetyczna) i Psychologia Procesu intensywnie oddziaływają na głębokie struktury psychiczne, emocjonalne i fizyczne. Dzięki temu są skuteczne, ale też nie w każdym przypadku dobrze po nie sięgać. Prosimy o rozważenie, czy będziecie mogli skorzystać, pracując w ten sposób.

Sytuacje uniemożliwiające udział w zajęciach:
 • stany psychotyczne
 • terapia psychotropowa
 • ciąża i okres połogu
 • różnego rodzaju stany zapalne i ostre
 • padaczka
 • jaskra

Sytuacje, kiedy dobrze zachować szczególną ostrożność na siebie:
 • duża wrażliwości na silne bodźce, np. krzyk
 • okres karmienia piersią
 • stosowanie środków farmakologicznych
 • ogólny słaby stan organizmu

Jeżeli ktoś jest w trakcie terapii, warto uprzedzić swojego terapeutę czy terapeutkę, że planuje się wziąć udział w zajęciach bioenergetycznych.

W zajęciach nie powinny brać udziału pary, członkowie rodziny ani bliscy znajomi.  

  PROWADZĄCY:

JAROSŁAW JÓZEFOWICZ, asysta Iwona Tarnowska, Marcin Bochenko

Jarosław Józefowicz - Rozwojem wewnętrznym zajmuję się od blisko dwudziestu lat. W tym czasie przemierzyłem drogę od ustalonych poglądów i dosyć zamkniętej postawy w stronę coraz większej otwartości, uważności i wrażliwości. W pewnym momencie doświadczenia własne okazały się na tyle ważne i pociągające, że bycie w terapii zamieniłem na jej prowadzenie.

Jestem dyplomowanym psychologiem i psychoterapeutą, ukończyłem studia na Uniwersytecie Warszawskim, kolejne w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie, studia terapeutyczne w Polskim Towarzystwie Psychologii Procesu oraz studia terapeutyczne w szkoleniu Florida SocietyBioenergetics Analysis.Ukończyłem także studia podyplomowe z seksuologii klinicznej pod opieką merytoryczną prof. Zbigniewa Lwa-Starowicza w zakresie programu zatwierdzonego przez Polskie Towarzystwo Seksuologiczne.Odbywam szkolenie superwizyjne PTPP, posiadam uprawnienia do prowadzenia superwizji indywidualnej pod superwizją. Jestem autorem książki „Życie we śnie. O sposobach nawiązywania kontaktu i metodach pracy z osobami w śpiączce”.Wciąż dbam o to, by być coraz lepszym terapeutą,podnoszę kwalifikacje, uczestnicząc w licznych szkoleniach i warsztatach oraz korzystając z systematycznej superwizji.

 

TERMIN:                            
26 lipca – 1 sierpnia 2020 (niedziela – sobota)  

ROZPOCZĘCIE:                
26 lipca o godz.18 (rozpoczynamy kolacją w niedzielę, zajęcia o 20.30)  

ZAKOŃCZENIE:               
1 sierpnia o godz.14 (kończymy obiadem w sobotę)  

CENA WARSZTATU:      
1200zł + koszty zakwaterowania i wyżywienia  

CENA POBYTU:
wyżywienie 85 zł  dziennie ( 3 posiłki wegetariańskie);
noclegi - w zależności od standardu od 32 zł do 90 zł za noc;
ośrodek sprzedaje wyłącznie całe pakiety pobytowo/ żywieniowo/ warsztatowe (nie ma możliwości rezygnacji z posiłków ani z noclegów)  

MIEJSCE:
Ośrodek Rozwoju Osobistego i Duchowego „Tu i Teraz”
Nowe Kawkowo k. Olsztyna www.tuiteraz.eu  

KONTAKT:                   
www.tuiteraz.eu, kawkowo@tuiteraz.eu
biuro: 662759576
Jacek Towalski 602219382
Maja Wołosiewicz–Towalska 606994366    

ZAPISY:
 • Konieczna rejestracja mailowa na adres kawkowo@tuiteraz.eu (z podaniem imienia i nazwiska, numeru telefonu, daty i tytułu wydarzenia).
 • Dopiero po otrzymaniu maila potwierdzającego i wyborze noclegu, prosimy o wpłatę  zaliczki i zadatku w ciągu tygodnia od zgłoszenia (na dwa oddzielne konta)
 • Brak wpłaty zaliczki za pobyt w ciągu 7 dni anuluje rezerwację za warsztat i  pobyt ! Prosimy nie wpłacać pieniędzy dopóki nie zostanie potwierdzone mailowo wpisanie na listę uczestników!
 • Wpłata zaliczki jest równoznaczna z akceptacją regulaminu ośrodka (otrzymanego mailem po zgłoszeniu);
 • Zaliczkę za pobyt  w wysokości 210 zł prosimy wpłacaćna konto Ośrodka Rozwoju Osobistego   „Tu i Teraz”   z podaniem imienia i nazwiska oraz  opisem:  „zaliczka za pobyt  26.VII-1.VIII.2020”.

  Tu i Teraz Numer konta:
92 1020 3541 0000 5502 0206 3410
BANK PKO BP


Dla przelewów zagranicznych:


BIC (Swift): BPKOPLPW
IBAN: PL92 1020 3541 0000 5502 0206 3410
 • Zaliczka jest zwrotna tylko w ciągu dwóch tygodni od momentu zaksięgowania wpłaty
  na koncie ośrodka, jednak nie później niż dwa tygodnie przed rozpoczęciem warsztatu.
  W razie zwrotu zaliczki ośrodek potrąca 20 zł na opłaty manipulacyjne. Zaliczka nie może być przełożona na inny warsztat.
 
 • Zadatek za warsztat w wysokości 200 zł prosimy wpłacać na konto organizatora warsztatu z opisem „zadatek 26.VII-1.VIII imię i nazwisko uczestnika”:

  HOLIPSYCHE Joanna Józefowicz, ul. Kozietulskiego 1m2 01-552

  61 1140 2004 0000 3002 7586 7265

  Pozostała część kwoty (1000 zł) płatna do 26.VII.2020

W tytule prosimy o wpisanie „Ja w relacjach”, imię i nazwisko uczestnika.  

W przypadku rezygnacji do 14 dni przed rozpoczęciem warsztatu zwracamy zadatek. Przy rezygnacji późniejszej opłata przepada.


Kontakt:
marta.kamionka@tuiteraz.eu
Miejscowość: Nowe Kawkowo
Strona internetowa: https://tuiteraz.eu/pl/warsztaty/harmonogram/event/1327-ja-w-relacjach-analiza-bioenergetyczna-lowena-nowe-kawkowo
Data dodania: 2020-02-14
Data wygaśnięcia: 2020-08-12
Ilosc wyświetleń: 134
Wszystkie ogłoszenia użytkownika