Floating Facebook Widget

ANIMAL DANCEFULNESS - Symboliczny Taniec Zwierząt

Kiedy ostatnio zdarzyło Ci się doświadczyć sytuacji stresowej?

Czego możesz nauczyć się od zwierząt?

Chcesz uwolnić się od lewopółkulowego myślenia i otworzyć się na doświadczanie prawej półkuli mózgowej – tej niewerbalnej, które przyczynią się do Twojej wewnętrznej transformacji?

Zapraszam Cię na 6godzinny warsztat taneczno-rozwojowy ANIMAL DANCEFULNESS – SYMBOLICZNY TANIEC ZWIERZĄT 22 września 2018 roku w godzinach 11:00 – 18:30 do AnyaYoga w Warszawie.

wydarzenie na fb: https://www.facebook.com/events/940022366190033/

Struktura:
11:00 -14:00 – część pierwsza*

14:00 – 15:30 – przerwa obiadowa (dla chętnych zamówię (dodatkowo płatny) obiad wegetariański lub wegański )

15:30 – 18:30 – część druga*

*przerwy w trakcie w zależności od potrzeb uczestników i uczestniczek

DLA KOGO PRZEZNACZONY JEST WARSZTAT?

Warsztat jest przeznaczony dla osób powyżej 18 roku życia, zainteresowanych rozwojem osobistym i samoświadomości w obszarze świadomości emocji, pragnień i potrzeb oraz technik radzenia sobie ze stresem. To przestrzeń zarówno dla osób pracujących z innymi w tym obszarze rozwoju, jak również dla osób mających trudności z wyrażaniem siebie (emocji, pragnień i potrzeb) oraz radzenia sobie w sytuacjach stresowych. Nie musisz mieć wcześniejszego doświadczenia z tańcem. Postrzegam taniec jako już twórcze poruszanie się, samemu, z kimś lub z czymś, w strukturze czy spontanicznie, do lub przy dźwiękach w ogóle. Twój sposób poruszania się, taniec nie musi wyglądać w żaden szczególny sposób. Będę zachęcał do poruszania się z wewnętrznego impulsu ciała. Taniec jako środek artystycznego wyrazu jest narzędziem w rozwoju osobistym i duchowym.


O CZYM BĘDZIE WARSZTAT? – konkretnie, zwięźle i krótko.

Warsztat będzie nawiązywał do sposobów radzenia sobie z niebezpieczeństwami przez zwierzęta. Tematem będzie taneczne doświadczanie, odkrywanie i pogłębianie swoich zasobów i potencjałów: instynktu, intuicji, świadomości i nieświadomości w połączeniu z uważnością na ciało-umysł-duszę-serce. A to sprowadzi się do analogicznego zestawienia relacji zwierzę-człowiek, czyli jak zwierzęta radzą sobie z niebezpieczeństwami, korzystając ze swoich instynktów wraz z ciałem, oraz człowiek-zwierzę, czyli jak ludzie odreagowują (i czy w ogóle odreagowują) ciałem i wyrażają siebie, w bezpieczny dla nich i innych sposób, w sytuacjach stresowych. Więcej o warsztacie poniżej.

TWOJA INWESTYCJA W ROZWÓJ:
– do 15 sierpnia – 220 zł
– do 15 września – 250 zł
– po 15 września – 280 zł

Zgłoszenia, pytania:
– mail: kudlacztomasz@gmail.com
– Tomasz Kudłacz – taniec dla zdrowia
- www.taniecdlazdrowia.pl

Liczba miejsc ograniczona. Rezerwacją miejsca jest wpłata bezzwrotnej zaliczki w wysokości połowy inwestycji za warsztat.


O CZYM BĘDZIE WARSZTAT? – szczegółowo

1. Inspiracja sposobami poruszania się – tańca zwierząt.

Warsztat kładzie nacisk na holistyczne rozumienie człowieka, w tym całościowe podejście do zdrowia (połączenie ciało-umysł-dusza-serce). Podstawą będzie ciało w działaniu, ponieważ „ruch jest jednym z najlepszych sposób, żeby uznać zmianę, bo esencją ruchu jest zmiana.” (Peggy Hackney). Na warsztacie wsłuchamy się w wewnętrzny impuls z ciała, który da sygnał do rozpoczęcia ruchu. Bez kontroli procesu, z akceptacją na to co się zadzieje i nie zadzieje. Będziemy podążać za nim, idąc tam, gdzie nas zaprowadzi.
Może ruch przywoła jakieś doznania w ciele, emocje, uczucia, myśli, obrazy czy skojarzenia związane z jakimś zwierzęciem?
Jakby Twoje życie zmieniło się po ucieleśnieniu, wzmocnieniu w tańcu skojarzeń związanych z poruszaniem się jakiegoś zwierzęcia?
Jakby to było poruszać się jak zwierzę czyli z totalną uważnością na chwilę tu i teraz w połączeniu ze świadomym oddechem i akceptacją wszystkiego co się dzieje z ciałem i wszystkiego co jest dookoła?

Zastosowanie przeze mnie podziału przestrzeni na część „zwierzęcą (specjalnie zaaranżowaną i zainspirowaną żywiołami) i „ludzką” pozwoli Ci na swobodne przechodzenie i doświadczanie każdej z nich, w czasie w którym będziesz miał, miała na to ochotę.
Może zechcesz w części „zwierzęcej” być bardziej człowiekiem, a części „ludzkiej” bardziej zwierzęciem?
Może podział w ogóle będzie dla Ciebie nieistotny?
Może zechcesz się schować się w kryjówce jak mysz, zakopać się pod ziemią jak kret lub zakopać coś w ziemi, tak jak wiewiórka swoje pożywienie?
Może zechcesz zanurkować i po chwili wyskoczyć ponad powierzchnię wody jak delfin?
A może zechcesz pofruwać jak motyl lub spojrzeć na wszystko niczym z lotu ptaka?


2. Intuicja.

Jak to jest „wejść w skórę zwierzęcia”, otrząsnąć się?
Jak to jest ucieleśnić i wytańczyć jego cechy, (połączone z zachowaniami ściśle powiązanymi ze sposobami poruszania się), takie jakie „wydają Ci się, że są, ale nie do końca wiesz skąd”?
Czyli mówiąc inaczej, jak to jest ucieleśnić i wytańczyć jego cechy, korzystając ze swojej intuicyjnej mądrości w drodze integracji półkul mózgowych?

3. Świadome wyrażanie emocji pragnień i potrzeb.

Zwierzęta od wieków pomagały człowiekowi – dawały mu pożywienie i czasami wymagały za to ofiar, które składano im najczęściej w formie rytuałów, m.in. rytuałów tanecznych. Ucieleśniano cechy danego zwierzęcia, poruszano się podobnie, by okazać im wdzięczność. Często wodzowie pierwotnych plemion pojawiali się na ceremonii w zwierzęcym kostiumie i stawali się człowiekiem-zwierzęciem. Carl Gustav Jung pisał, że „motyw zwierzęcy jest zazwyczaj symbolicznym wyrazem pierwotnej oraz instynktownej natury człowieka.” Taniec jako ciało w działaniu pomaga nam zajrzeć do naszej nieświadomości i przy pomocy ruchu wydobyć go na zewnątrz. A jak jest taniec połączony z emocjami? Słowo „emocja” z języka łacińskiego „e movere” oznacza „w ruch”, „w ruchu.” Na warsztacie skupimy się na wrażeniach z ciała – fizjologicznych przejawach, doznaniach leżących u podstaw reakcji emocjonalnych (za Peter A. Levine). Przy pomocy zwierząt, łącząc się z naszą pierwotnością – instynktami, będzie nam łatwiej zintegrować to, co jest w nas nieświadome. Niby o czymś wiesz, ale nie do końca zdajesz sobie z tego sprawę. Pobycie w przestrzeni prawej półkuli mózgowej – tej niewerbalnej, pozwoli zintegrować obie półkule i nazwać nasze stany emocjonalne i uczucia.

Sama Anna Halprin wierzy w niezwykłą moc metaforycznego doświadczenia zwierzęcia w tańcu: „Coś niesamowitego, nawet chyba instynktownego dzieje się, kiedy wyobrazimy sobie, że natura ludzka przekształca się w istotę zwierzęcą. Wyobrażenie to inspiruje nas do nieuświadamianych uczuć i potrzeb psychicznych. Kiedy ruchem wcielamy się w postaci zwierząt, możemy doznać wrażeń, do których w normalnym życiu nie mamy dostępu.”

4. Mózg gadzi – „Instynkt podstawą natury człowieka.” (Carl Gustav Jung)

Jak jest z naszymi reakcjami? Czasami, w wyniku zagrożenia, działamy instynktownie, bez namysłu. Po prostu się dzieje. Ta instynktowna reakcja powiązana jest z naszym gadzim mózgiem. Zagrożenia wcale nie muszą być związane z życiowym niebezpieczeństwem, tak jak przy pożarciu przez tygrysa szablozębnego. Jak mówił Roland Düringer, ludzie sami sobie powołali ponownie do życia tygrysy szablozębne. Są nimi „życie miejskie, hałas i ruch uliczny, obciążenia w miejscu pracy, presja terminów i osiągnięć oraz uczucie konieczności sprostania pewnym ideałom, do których w dodatku człowiek wcale nie chcę się upodabniać. Mogą to być wymagania i oczekiwania naszych przełożonych, nauczycieli, rodziców, albo takie, które sami sobie narzucamy. jest dziś praktycznie ważnym hasłem, które pojawiło się w nowoczesnych podręcznikach do neurobiologii, pod tematem reakcji stresowych.” Te wszystkie obciążenia mogą być sygnałem o zagrożeniu dla naszego gadziego mózgu i układu limbicznego. A co się dzieje później? Z jednej strony ciągłe życie w stresie nie pozwala nam w pełni wypocząć i zrelaksować się, więc jesteśmy w ciągłym zawieszeniu. To bardzo obciąża nad układ nerwowy, ciało, psychikę… Można mnożyć. Z drugiej strony istotne jest, by sytuację zagrażającą – stresową, odreagować ciałem, by pomóc skumulowanej energii wyjść na zewnątrz.
Zwierzęta są w tym absolutnymi mistrzami – pisząc to mam w tym momencie ciarki na całym ciele. „I człowiek, i zwierzę reagują zamarciem w obliczu tego, co jest postrzegane jako nieuniknione lub przytłaczające zagrożenie. Należy zrozumieć ważną rzecz – ta reakcja jest niezależna od woli. Oznacza po prostu, że fizjologiczny mechanizm wywołujące tę reakcję pochodzi z prymitywnych, rządzących instynktami części mózgu oraz całego systemu nerwowego i nie podlega kontroli świadomości. ” (Peter A. Levine)

5. Niebezpieczeństwo u zwierzęcia – niebezpieczeństwo u człowieka.

Według Jerzego Vetulaniego pojęcie stresu można definiować dwojako – „jako zewnętrzne czynniki, zespół bodźców, które powodują określone reakcje naszego organizmu, lub same reakcje. ” Stres jest czymś nieuchronnym w naszym życiu. Jeśli mamy go w kontrolowanych dawkach czy dochodzimy do granicy stresu, który nam służy – nazywamy wtedy to eustresem. Stres jest odpowiedzialny za wydzialanie się hormonu kortyzolu do organizmu i jeśli jest długotrwały to bardzo obniża naszą odporność, ponieważ mózg i układ immunologiczny działają na bardzo podobnych receptorach. Nawiążę do tego, o czym pisałem wyżej – o odreagowaniu ciałem, by pomóc skumulowanej energii, powstałej podczas sytuacji stresowej, wyjść na zewnątrz. Czy widziałeś, widziałaś kiedyś jakiekolwiek zwierzę, które wprowadza swoje ciało w wibracje, trzęsie się – mówiąc inaczej otrząsa się, „strząsa coś z siebie”? To wytrząsanie się może być związane z wyrzucaniem energii powstałej w rożnych sytuacjach, również tych, które mu zagrażają. Niektóre zwierzęta robią to kilkaset razy dziennie – będę o tym pisał w postach w wydarzeniu.
A czy Ty odreagowujesz swoim ciałem sytuacje stresowe w codziennym życiu?

TWOJA INWESTYCJA W ROZWÓJ:
– do 15 sierpnia – 220 zł
– do 15 września – 250 zł
– po 15 września – 280 zł
Zgłoszenia, pytania:
– mail: kudlacztomasz@gmail.com
– Tomasz Kudłacz – taniec dla zdrowia
– www.taniecdlazdrowia.pl

Liczba miejsc ograniczona. Rezerwacją miejsca jest wpłata bezzwrotnej zaliczki w wysokości połowy inwestycji za warsztat.

  • ANIMAL DANCEFULNESS - Symboliczny Taniec Zwierząt

Kontakt:
kudlacztomasz@gmail.com
Miejscowość: Warszawa (mazowieckie)
Adres: Krasińskiego 35A
Strona internetowa: www.taniecdlazdrowia.pl
Data dodania: 2018-09-12
Data wygaśnięcia: 2018-09-19
Ilosc wyświetleń: 170
Wszystkie ogłoszenia użytkownika